Mamy ogromną przyjemność poinformować o rozpoczęciu naszego nowego projektu, którego głównym celem jest aktywizacja 80 młodych osób w wieku od 15 do 25 lat z województwa łódzkiego. Projekt będzie realizowany w okresie od 31 maja 2023 roku do 30 stycznia 2025 roku.
Cele szczegółowe projektu to:
1️⃣ Wzrost wiedzy na temat kompetencji cyfrowych wśród młodzieży, w tym umiejętności rozpoznawania oraz weryfikowania fake newsów, korzystania z mediów społecznościowych (personal branding, ochrona danych, itp.).
2️⃣ Wzrost świadomości społeczeństwa z województwa łódzkiego na temat cyberzagrożeń i istotności kompetencji cyfrowych.
3️⃣ Wzrost zaangażowania młodzieży w życie obywatelskie, w swoich lokalnych środowiskach oraz w procesy decyzyjne.
4️⃣ Stworzenie podręcznika z rekomendacjami dla lokalnych władz w zakresie wsparcia społeczności w kwestii kompetencji cyfrowych.
5️⃣ Zacieśnienie współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem a młodzieżą z regionu w trakcie trwania projektu.
Współpracujemy z liczną grupą młodych osób, w tym z Ukrainy, które przyjechały do Polski na studia. Razem z nimi dostrzegamy rosnący problem z dezinformacją w Internecie. Badania wykazują, że tylko 43% osób w wieku 16-74 lat w Polsce posiada podstawowe kompetencje cyfrowe, podczas gdy Finlandia, dzięki reformie edukacyjnej, osiągnęła wynik 81%.
Obserwujemy, że Polacy często padają ofiarami fake newsów i dezinformacji, co ma poważne konsekwencje dla społeczeństwa. Dlatego nasza grupa inicjatywna, w skład której wchodzą również nasi wolontariusze, postanowiła działać na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, szczególnie wśród młodzieży.
Chcemy, aby młodzież miała głos w kształtowaniu polityki młodzieżowej oraz sposobów edukacji w swoich regionach. Nasze badania wskazują, że młodzi ludzie czują, że są zbyt rzadko uwzględniani w procesach decyzyjnych i że to oni sami powinni mieć większy wpływ na kształtowanie swojej przyszłości.
Nasz projekt skupi się na rozwijaniu kompetencji cyfrowych, ale także na przygotowaniu młodzieży do dialogu z decydentami. Będziemy działać lokalnie, by rozwiązać ten problem krok po kroku.
Numer projektu: 2022-3-PL01-KA154-YOU-000096467